štvrtok 1. septembra 2011

Nemeckí boháči majú jasno, chcú platiť vyššie dane


peniaze


 Tomáš Fránek, Aktuálně.cz

Po Francúzoch chcú vyššie dane aj bohatí Nemci. Štát by tak mohol vybrať viac o 100 miliárd eurväčší obrázokAutor: SITA
Berlín - Bohatí Nemci majú viac peňazí ako potrebujú a žiadajú preto vládu, aby im zvýšila dane, pomohla tak riešiť krízu a znížila stále rozširujúcu sa priepasť medzi bohatými a chudobnými.
Nemeckí bohatí podnikatelia, lekári a umelci sa tak pridávajú k americkému miliardárovi Warrenovi Buffetovi, ktorý vyzval na vyššie zdanenie bohatých ľudí ako prvý. Výzvu podporila aj Liliane Bettencourtová, najbohatšia Francúzka.

Daň z kapitálu

Bettencourtová podpísala spolu s ďalšími 15 miliardármi otvorený list, v ktorom žiada o možnosť poslať štátnej kase zvláštny príspevok, ktorý by napomohol tomu, aby sa Francúzsko dostalo z finančnej krízy.
Nemci zas založili skupinu Vermögende für eine Vermögensabgabe (Bohatí za daň z kapitálu).
"Žiadny z nás nie je v rovnakej lige ako Buffet alebo Bettencourtová," uvádza zakladateľ skupiny Dieter Lehmkuhl, lekár na penzii, s majetkom v hodnote 1,5 milióna eur.
"Sme veľmi široká skupina - sú medzi nami učitelia, lekári, podnikatelia. Väčšina nášho majetku pochádza z dedičstva. A všetci máme viac peňazí, ako potrebujeme," dodal Lehmkuhl.

Vyberieme miliardy

Podľa manifestu tejto skupiny by mohlo Nemecko v prípade, že tí najbohatší budú platiť dva roky päťpercentnú daň z kapitálu, vybrať navyše až 100 miliárd eur.
V súčasnosti platia najbohatší Nemci maximálne 42-percentnú daň. Sociálnodemokratický kancelár Gerhard Schröder znížil daňový strop z 53 percent, ktorý nastavil jeho predchodca Helmut Kohl.
"Merkelovej by som povedal, že správnou reakciou na súčasné finančné problémy Nemecka a verejného zadlženia nie sú škrty, ktoré disproporčne zasiahnu chudobných, ale vyššie zdanenie bohatých," povedal Lehmkuhl.
K výzve sa pripájajú aj ďalší známi podnikatelia a umelci. "Zvýšiť daň o niekoľko percent pre bohatých nie je zlé," uviedol miliardár a popový spevák Marius Müller-Westernhagen. Za vyššie dane sa vyslovili aj ďalší bohatí Nemci, ako je napríklad majiteľ zásielkovej firmy Michael Otto.
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/ekonomika-v-eu/clanek.phtml?id=1241231

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára