sobota 27. augusta 2011

Hurikán Irene udrie na New York. Evakuujú ľudí

hurikán irene
Hurikán sa blíži. Aj keď oslabol, pri pobreží môže znova nabrať na sile.väčší obrázokAutor: AP

 Aktuálně.cz
Washington - Na východné pobrežie Spojených štátov začalo dorážať prudké vlnobitie a až trojmetrové vlny. Ide o predzvesť príchodu hurikánu Irene, ktorého rozvinutie v plnej sile očakáva Severná Karolína v sobotu. Preventívne bolo evakuovaných 200 tisíc ľudí - ako turistov, tak miestnych.
V New Yorku sa popoludní miestneho času zatvoria všetky letiská pre prílety. Podľa agentúry AP sa uzávierka týka predovšetkým letísk Johna F. Kennedyho, letisko LaGuardia a letisko Newark. "Budú uzatvorené výhradne pre prílety," povedal predstaviteľ letiskovej správy Steve Coleman.
New York sa pripravuje na najhoršie. Zastavuje hromadnú dopravu
Podľa neho ide o tisíce letov. Odlety z letísk sú zatiaľ povolené, ale väčšinu odletov z týchto letísk už zrušili priamo letecké spoločnosti.
V New Yorku sa kvôli hurikánu Irene dnes napoludnie miestneho času zastavia všetky druhy verejnej dopravy.

Živel už zničil tisícky domov

Živel, ktorý napríklad v Dominikánskej republike zničil tisícky domov, medzitým zoslabol na tretí stupeň. Jeho rýchlosť je 176 km / h, ale odborníci nevylučujú, že pri postupe bližšie k pevnine opäť zosilnie. V siedmich štátoch na americkom východnom pobreží bol vyhlásený stav pohotovosti - v Severnej Karolíne, Marylande, Virgínii, Delaware, New Jersey, New Yorku a v štáte Connecticut.
Ľudia v týchto regiónoch sa na príchod Irene pripravujú napríklad tým, že sa zásobujú vodou a potravinami, zabezpečujú svoje domy, autá i lode. Povinnú evakuáciu všetkých nízko položených oblastí New Yorku nariadil starosta mesta Michael Bloomberg.
Týkať sa má asi 250-tisíc obyvateľov. V prípravách na Irene a jej následky bude v štáte New York pomáhať aj národné garda.

Fotogaléria


Prezident Obama sa kvôli hurikánu vrátil z dovolenky v Massachusetts do Bieleho domu už v piatok, nie v sobotu, ako pôvodne plánoval.
Washingtonu sa vo štvrtok opäť otvorili školy po dvojdňovom uzatvorení budov kvôli inšpekcii ich statiky po utorkovom zemetrasení o sile 5,8 stupňa, ktoré malo epicentrum skoro 150 kilometrov juhozápadne od mesta.

New York, Boston a spomienky na Katrinu

Meteorológovia netaja obavy zo škôd, ktoré by Irene mohla napáchať aj v New Yorku a Bostone, teda ďalších veľkomestách, ktoré stojí v predpokladanej ceste hurikánu.
Newyorský starosta Michael Bloomberg vo štvrtok nariadil evakuáciu niekoľkých nemocníc a domovov dôchodcov a zrušil organizovanie viac ako 300 najrôznejších akcií a osláv plánovaných na víkend.
Obyvateľom amerického pobrežia odporučili evakuáciu
Pritom podľa agentúry AFP nevylúčil, že v pobrežných štvrtiach Brooklyn, Queens, Staten Island av južnej časti Manhattanu bude podľa okolností nariadená povinná evakuácia. Rozhodnutie má padnúť v sobotu ráno.

http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/amerika/clanek.phtml?id=1240935

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára